حل مشکل خالی شدن شارژ باتری و داغ شدن گوشی

نویسنده: Behzad GSM
بازدید: 1070 نفر
به روز رسانی:

حل مشکل خالی شدن شارژ باتری در گوشی های اندروید

احتمالا شما هم با این مشکل روبرو شده اید که باتری گوشی شما بعد از گذشت اندک زمان دیگر مانند روز اول شارژ را در خود نگاه نمی دارد، و مثلا کمتر از یک روز خالی میشود. از آنجایی که این روزها گوشی ها برای استفاده از اینترنت، مطالعه، عکاسی، گوش دادن به موسیقی و خیلی کارهای دیگر استفاده می شوند، بنابراین استفاده بهینه از باتری گوشی و داشتن شارژ بیشتر از اهمیت خاصی برخوردار است. در ادامه به بررسی حل مشکل خالی شدن شارژ باتری در گوشی های اندروید می پردازیم.

 

 

چه برنامه هایی شارژ گوشی شما را بیشتر مصرف میکنند؟

برنامه های زیادی وجود دارند که میتوانند شما را در پیدا کردن دلایلی که باعث مصرف شارژ بیشتردر گوشی شما میشود یاری دهند، که شما میتوانید آنها را دانلود نموده و نصب نمایید. اما خود اندروید این امکان را به شما میدهد. شما میتوانید به منوی تنظیمات (Setting) رفته و در بخش Device Maintenance لیست برنامه ایی که باتری شما را مصرف کرده اند ببینید. البته نام این منو ممکن است در ورژن های مختاف اندرویئ متفاوت باشد.

بدیهی است برنامه هایی که بیشتر باز کرده و از آنها استفاده کرده اید درصد بالاتری از شارژ شما را مصرف کرده اند. اما این موضوع مهم است که برنامه هایی که به صورت نامتعارف یا ناخواسته شارژ شما را مصرف نموده اند شناسایی و حذف یا مدیریت نمایید.

ممکن است برخی از برنامه ها به صورت بیرویه از GPS شما استفاده کنند. میتوان به بخش تنظیمات موقعیت مکانی (Location) در گوشی خود رفته و دسترسی همیشگی این برنامه ها را به استفاده از GPS لغو نمایید. یک ایده بهتر این است که دقت کنید GPS گوشی همیشه خاموش باشد و در آن را تنها در زمان های مورد نیاز روشن کنید. این موضوع مصرف شارژ شما را بسیار پایین می آورد.

ابزارهای جانبی یا به اصطلاح Widget ها نیز در مصرف شارژ موثرند. ابزارهایی که برای شما کاربردی ندارند غیر فعال نموده یا پاک کنید.

باید به این موضوع نیز اشاره کرد که WiFi و Cellular Data را در گوشی خود در صورت عدم نیاز به اینترنت خاموش کنید. اتصال به اینترنت خود یکی از دلایل اصلی مصرف شارژ در گوشی های هوشمند است.

 

حالت ذخیره انرژی (Power Saving Mode)

زمانی که نیاز به بهره مندی بیشتر از شارژ گوشی خود را دارید می توانید در بخش تنظیمات، گوشی خود را به حالت ذخیره انرژی ببرید. در این صورت بخشی از برنامه های پس زمینه (Backgound Apps) ، گرافیک صفحات و انیمیشن ها، GPS و دیگر مواردی که باعث مصرف شارژ شما میشوند غیر فعال شده و روشنایی صفحه شما که یکی از دلایل اصلی مصرف انرژی است کم میشود.

به طور عادی زمانی که شارژ کمتر از ۱۵% است خود گوشی به حالت ذخیره انرژی میرود اما شما میتوانید بصورت دستی نیز اینکار را انجام دهید.

 

تنظیمات صفحه نمایش

اکثر گوشی های هوشمند دارای امکان تنظیم نور صفحه به صورت اتوماتیک با توجه به نور محیط می باشند. این امکان باعث مصرف بهینه انرژی خواهد شد. اگر میخواهید دستگاه شما باتری کمتری مصرف کند، یکی از روش ها کم کردن نور صفحه به صورت دستی میباشد. پیشنهاد میکنیم همیشه نور صفحه ی گوشی خود را بر روی کمترین مقدار مورد نیاز تنظیم نمایید.

از دیگر موارد موثر میتوان به زمان خاموش شدن صفحه ی گوشی به صورت اتوماتیک (Display Timeout) در صورت عدم استفاده اشاره کرد. کم کردن این گزینه می تواند تا حدی شما را در ذخیره انرژی کمک کند مثلا به بخش تنظیمات صفحه (Display Setting) در منوی گوشی خود رفته و آن را بر روی ۱۰ ثانیه تنظیم کنید.

 

نگهداری از باتری

هر چند باتری در گوشی های جدید دارای اندکی تفاوت ساختار با نسل قبل میباشند اما مهمترین عامل در زودتر خراب شدن باتری ها گرما است. بهتر است کوشی خود را در معرض حرارت مثلا نور مستقیم خورشید در طولانی مدت قرار ندهید. همچنین اگر از بازی های با گرافیک بالا که باعث گرم شدن گوشی میشود به صورت طولانی مدت بهره میبرید، بهتر است اندک زمانی را در فواصلی کوتاه به خنک شدن گوشی خود اختصاص دهید.

نکته دیگر این است که اکثر کاربران گوشی های خود را عموما بین ۲۰ تا ۹۰ درصد شارژ میکنند، یعنی زمانی که میزان باتری آن بالای ۲۰ درصد است آن را به شارژ زده و پس از رسیدن به ۹۰ درصد آن را قطع میکنند. تجربه نشان داده که بهتر است اجازه دهید باتری گوشی کاملا خالی شده و سپس آن را ۱۰۰ درصد شارژ کنید. در صورت عدم امکان، اینکار را حداقل هر ۳ ماه یکبار انجام دهید که باعث اندکی طولانی تر شدن عمر باتری گوشی شما میشود.

 

 

برنامه هایی که شما را در عمر بیشتر باتری یاری میکنند

برنامه های زیادی در زمینه بهینه سازی مصرف باتری در اندروید وجود دارد که به عنوان مثال میتوان به Battery Doctor اشاره نمود.

از جمله امکانات این برنامه میتوان به مانیتور کردن نحوه شارژ، محاسبه ی شارژ باقی مانده بر اساس روش های مختلف مصرف، بستن برنامه هایی که در پس زمینه باعث مصرف باتری میشوند و … نام برد. این برنامه را میتوانید از این آدرس دانلود و نصب نمایید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *