رفع مشکل شارژ نشدن گوشی های ایفون

نویسنده: Behzad GSM
بازدید: 1103 نفر
به روز رسانی:

ایفون

رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی
یکی از اتفاق های عجیبی که برخی از کاربران گوشی های ایفون با آن رو به رو می‌شوند مسئله شارژ نشدن گوشی در حالتی است که علامت شارژ توسط دستگاه نشان داده می‌شود! در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور کامل در مورد دلیل و نحوه رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی صحبت کنیم.

مقدمه
شارژ نشدن گوشی های ایفون می‌تواند بنا به دلایل مختلف رخ دهد.

بری مثال خراب بودن شارژر، خراب شدن سوکت شارژ، خرابی فلت شارژ، بروز اختلال در مدارهای تغذیه و غیره همگی می‌توانند عاملی برای جلوگیری از شارژ شدن گوشی های ایفون و دیگر گوشی ها باشند.

زمانی که در اثر معیوب بودن این قطعات گوشی شارژ نشود، اتصال شارژر به دستگاه هیچ نتیجه‌ و تغییری را به همراه نخواهد داشت.

یعنی در این شرایط قوتی شارژر را به گوشی نصب کنید هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود و گویا گوشی اصلا متوجه اتصال شارژر نخواهد شد!

اما در برخی شرایط خاص و نادر یک اتفاق دیگر رخ می‌‌دهد! در این حالت نادر گوشی اتصال شارژر را تشخیص داده و علامت شارژ را نشان می‌دهد اما در عمل و واقعیت باتری دستگاه شارژ نمی‌شود!

به این مشکل اصطلاحا نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی می‌گوییم. اما دلیل بروز این مشکل چیست و چطور قادر به رفع آن خواهیم بود؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم به طور کامل در رابطه با مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی صحبت کنیم. 

رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی

چرا علیرغم نشان دادن علامت شارژ گوشی شارژ نمی‌شود؟
حقیقت ماجرا این است که چندین عامل و دلیل مختلف می‌توانند منجر به بروز این مشکل نادر و عجیب در گوشی های موبایل شوند. دلایل این امر در برخی موارد نرم افزاری هستند و در برخی موارد دیگر سخت افزاری بوده و نیاز به تعمیرات بسیار دقیق و نسبتا پیچیده دارند.

عمدتا دلایل زیر می‌توانند منجر به بروز مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی شوند:

  • وارد شدن ضربه یا فشار به گوشی
  • تماس گوشی با آب
  • باگ های نرم افزاری
  • بروز مشکل در مسیر ارتباط مادربرد و باتری گوشی
  • خراب بودن قطعه FL 11 برد
  • خراب بودن IC شارژ U2 ایفون
  • معیوب بودن خود باتری
  • خراب بودن فلت شارژ (داک کانکتور)
    در ۹۵ درصد مواقع نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی بنا به یکی از دلایل فوق رخ می‌دهد و ناشی از این عوامل است. در ادامه در رابطه با روش های رفع مشکل مذکور صحبت می‌کنیم.

حل مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی ایفون
برای اینکه مشکل شارژ نشدن گوشی شما در حالتی که علامت شارژ روی باتری آن نشان داده می‌شود حل گردد باید مراحل خاصی را طی کنید. بهتر است ابتدا راه حل های نرم افزاری را انجام دهید که کم دردسرتر هستند و اگر از این راه حل ها نتیجه مناسب را به همراه نداشت، از راه حل های سخت افزاری استفاده کنید.

راه حل های نرم افزاری:

همیشه راه حل های نرم افزاری بی‌دردسرتر و کم هزینه‌تر از راه حل های سخت افزاری هستند.

بنابراین در قدم اول راه حل های نرم افزاری زیر را روی گوشی امتحان کنید تا شاید مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی برطرف شود.

گوشی را ریستارت کنید:

در برخی شرایط خاص دیده شده که ریستارت کردن گوشی منجر به رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ و شارژ نشدن دستگاه شده است. بنابراین این روش و راه حل را به عنوان اولین راه حل پیش رویتان امتحان کنید چون روشی بی‌دردسر است.

گوشی را در حالت خاموش به شارژ بزنید:

گوشی که مشکل نشان دادن علامت شارژ دارد اما شارژ نمی شود را خاموش کنید. یک دقیقه منتظر بمانید و سپس شارژر را به آن متصل کنید. باز هم ۱ دقیقه منتظر باشید و سپس گوشی را روشن کنید. احتمال دارد که باگ ها مشکلات موقتی که در سیستم شارژ باتری گوشی ایجاد شده از بین بروند.

رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی

گوشی را فکتوری ریست کنید:

در برخی شرایط دیده شده که با فکتوری ریست کردن گوشی های موبایل هم مشکل شارژ نشدن آن ها و نشان دادن علامت شارژ برطرف می‌شود. 
سیستم عامل گوشی را آپدیت/دانگرید کنید:

در برخی شرایط ممکن است بروز مشکلاتی مثل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی ناشی از یک باگ نرم افزاری باشند که با آپدیت سیستم عامل رفع می‌شود.

در سمت مقابل ممکن است برخی آپدیت های جدید هم باگ هایی داشته باشند و خود منجر به بروز مشکلات مشابه شوند. بنابراین اگر سیستم عامل گوشی خود را به تازگی آپدیت نکرده‌اید، آن را آپدیت کنید و وضعیت دستگاه را بررسی نمایید.

اما اگر در شرایط عکس، سیستم عامل گوشی خود را به تازگی آپدیت کرده‌اید و با مشکل شارژ نشدن باتری مواجه شدید، سیستم عامل دستگاه را دانگرید نمایید یا منتظر آپدیت جدیدی باشید که برای دستگاه منتظر می‌شود.

موارد فوق راه حل های نرم افزاری هستند که می‌توانید از آن ها برای رفع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی موبایل خود استفاده کنید. این روش ها عموما منجر به رفع مشکل مذکور نمی‌شوند و دلیل بروز این مشکل با اختلال های سخت افزاری ارتباط دارد. در ادامه راه حلی های سخت افزاری رفع مشکل مورد نظر را ارائه خواهیم کرد.

راه حل های سخت افزاری:

همانطور که پیش از این اشاره کردیم در اغلب مواقع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی ناشی از یک عیب سخت افزاری خواهد بود. اگر راه حل های نرم افزاری شرح داده شده نتیجه لازم را نداشتند، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

باتری گوشی را تعویض کنید:

در اولین قدم باتری گوشی را تعویض کنید و آن را به صورت آزمایشی به شارژ بزنید. اگر مشکل برطرف شد، مشخص می‌شود که منشا مسئله با باتری دستگاه در ارتباط بوده است. اما اگر مشکل با تعویض باتری برطرف نشد، راه حل بعدی را امتحان کنید.
قطعه FL 11 برد را تعویض کنید:

تقریبا در ۶۰ درصد موارد دلیل بروز مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی از معیوب بودن قطعه FL 11 نشات می‌گیرد. بنابراین این قطعه را تعویض نمایید و دوباره وضعیت عملکرد دستگاه در حین شارژ را بررسی نمایید. اگر مشکل برطرف نشد، راه حل بعدی را انجام دهید.

قطعه IC U2 برد را تعویض کنید:

راه بعدی که باید در نظر بگیرید مربوط به تعویض آی سی یا IC U2 در ایفون می‌شود. که روی مادربرد گوشی سوار است. احتمالا با تعویض این قطعه مشکل درست شارژ نشدن باتری برطرف می‌شود.

اگر این چنین نشد از راه حل آخر استفاده کنید.

فلت شارژ را تعویض کنید:

آخرین راه حلی که پیش رویتان قرار دارد مربوط به تعویض فلت شارژ گوشی یا همان داک کانکتور می‌شود.

با تعویض این قطعه در ۹۵ درصد مواقع مشکل نشان دادن علامت شارژ اما شارژ نشدن گوشی برطرف می‌شود.

بنابراین از این راه حل به عنوان آخرین راه حل پیش روبیتان استفاده کنید.
به احتمال خیلی بالا یکی از روش های فوق مشکل شارژ نشدن باتری گوشی شما را برطرف می‌کند.

عموما سه راه حل سخت افزاری که در انتها به آن ها اشاره شدند، کلید رفع مشکل مورد نظر محسوب می‌شوند.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *