جاوا چیست ؟

نویسنده: رضا رجب دوست
بازدید: 1107 نفر
به روز رسانی:

جاوا یک زبان برنامه نویسی و همچنین یک پلتفرم می باشد. این زبان جزء زبان های سطح بالا و شیءگرا محسوب می شود. برای نخستین بار توسط توسط جیمز گاسلینگ در شرکت سان مایکروسیستمز ایجاد و در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از سکوی java منتشر شد.زبان جاوا شبیه به ++C است. اما مدل شی گرایی آسان تری دارد و از قابلیت های سطح پایین کمتری پشتیبانی میکند. یکی از قابلیت های بنیادین جاوا این است که مدیریت حافظه را بطور خودکار انجام میدهد. ضریب اطمینان عملکرد برنامه های نوشته شده به این زبان بالا است و وابسته به سیستم عامل خاصی نیست، به عبارت دیگر میتوان آن را روی هر رایانه با هر نوع سیستم عاملی اجرا کرد. جاوا برای نوشتن انواع برنامه های کاربردی مناسب است.

 

از زمان انتشار اولین نسخه جاوا (java 1.0) تا به امروز شرکت sun تقریبا هر دو سال یکبار نسخه ای جدید از زبان برنامه سازی جاوا را منتشر می نماید.
در این نسخه تازه، معمولا قابلیت های جدیدی افزوده شده و ایرادهای نسخه قبل رفع می شوند.

 

برای اجرای برنامه های نوشته شده و کامپایل شده به زبان جاوا نیاز به سکویی یا برنامهای است که به آن ماشین مجازی (Java Virtual Machine) جاوا یا jvm گفته می شود.

 

نکته قابل توجه در مورد شماره گذاری نسخه های مختلف جاوا آن است که تا چهارمین نسخه آن شماره گذاری بصورت Java 1.x بوده که X همان شماره نسخه مورد نظر می باشد. از نسخه پنجم به بعد شماره گذاری بصورت Java x  تغییر یافت. یعنی بجای اینکه نسخه پنجم را بصورت java 1.5 نامگذاری کنند، بصورت java 5.0  نامگذاری کردند.

نسخه استاندارد جاوا (Standard Edition(SE)) . این نسخه شامل همه ملزومات مورد نیاز جهت Desktop Programming  می باشد.

 

ما به شما پیشنهاد میکنیم مقاله بازکردن قفل بایوس را در وب سایت ما بخوانید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *