دستورات بسیار پرکاربرد ADB و Fastboot برای اندروید

نویسنده: فرهاد یوسفی
بازدید: 1081 نفر
به روز رسانی:

adb devices
بررسی ارتباط گوشی با کامپیوتر و نمایش اطلاعات پایه‌ای دستگاه متصل. معمولا وقتی می‌خواهید از ADB استفاده کنید، این اولین دستوری است که وارد می‌کنید. با این دستور شماره ID دستگاه در صفحه ترمینال ظاهر می‌شود و اين‌گونه متوجه می‌شوید که دستگاه به شکل درستی به کامپیوتر متصل است.

adb reboot recovery
ری‌استارت کردن دستگاه و بردن خودکار آن به حالت Recovery. برای نصب بسیاری از ROMها بايد دستگاه اندرویدی را به حالت Recovery برد. یک روش فیزیکی و با استفاده از دکمه‌های Volume و Power برای بردن در این حالت وجود دارد، اما از این پس به‌راحتي زماني که گوشی روشن است، با وارد کردن این دستور آن را به حالت Recovery ببرید. از دیگر مزیت‌های اصلی این دستور این است که دیگر با روش‌های عجیب و غریب لازم نیست دکمه‌های ترکیبی گوشی را برای حالت Recovery بفشارید!

adb reboot-bootloader
ری‌استارت کردن دستگاه و بردن خودکار آن به حالت Bootloader. درست مشابه دستور قبلی است، اما با زدن آن دستگاه اندرویدی به حالت Bootloader خواهد رفت. باز هم استفاده از دستور نرم‌افزاری بسیار آسان‌تر از فشردن ترکیبی دکمه‌های روی دستگاه است. توجه داشته باشید که وقتی به مد Bootloader وارد شدید، دیگر ADB برای شما کار نمی‌کند.

fastboot flash recovery
دستوری که با آن می‌توان فایل image یک ROM را روی گوشی فلش کرد؛ این ROM می‌تواند رام اصلی (Stock ROM) یا رام سفارشی (Custom ROM) باشد. این دستور به شکل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین پیشنهاد می‌شود فایل img رام را در همان پوشه fastboot و ADB قرار داده باشید.

fastboot erase system
fastboot erase data
fastboot erase cache
این دستورات در زمانی‌که می‌خواهید یک رام را به‌صورت تمیز (Clean Install) نصب کنید، کاربردی است. ابتدا کش‌ها را پاک می‌کنید و سپس رام را با دستور روی دستگاه فلش می‌کنید و در نهایت دستگاه بالا می‌آید. در بسیاری از مواقع با فلش کردن رام جدید، چه Upgrade به یک رام بالاتر و چه Downgrade به يك رام نسخه پایین‌تر، دستگاه کامل بالا نمی‌آید و در زمان Boot اصطلاحا گیر می‌کند یا دچار Boot Loop می‌شود. در این مواقع با پاک‌کردن کش‌ها، مشکل حل می‌شود. توجه داشته باشید با استفاده از این سه دستور، کل اطلاعات شما پاک‌سازی می‌شود؛ بنابراین قبل از استفاده از آنها خوب فکر کنید

 

TOP-GSM.IR


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *