سرور یا Server چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

نویسنده: رضا رجب دوست
بازدید: 1087 نفر
به روز رسانی:

به سرویس گیرنده ها و استفاده کنندگان از سرویس ها، میزبان و به سرویس دهنده ها و ارائه کنندگان سرویس، سرور یا Server  گفته می شود سرورها بسته به نوع خدماتی که ارائه می دهند. دسته بندی های متفاوتی دارند.

  • Mail Server: سروری که به کاربران شبکه خدمات ایمیل را ارائه می دهد
  • DHCP Server: سروری که به کاربران شبکه به طور خودکار آدرس ip می دهد
  • DNS Server: سروری که امکان تبدیل درخواست کاربران شبکه، را برای دسترسی به  سایت های اینترنت، با ارائه آدرس واقعی سایت می دهد، بدین ترتیب دیگر نیازی به حفظ بودن آدرس های ip سایت ها نخواهد بود.
  • Web Server: سروری که خدمات تحت وب را از قبیل میزبانی وب و…. را ارائه می دهد.

سرور یا  Server در واقع به دو معنی است:

  • برنامه کامپیوتری که مسئول قبول کردن درخواست های http از مشتریان است که همان مرورگرهای وب هستند و پاسخ های را به همراه یک سری اطلاعات به آنها پست میکنند این پاسخ ها صفحات html هستند. بطور مثال اگر در صفحه مروگر آدرس https://top-gsm.ir/category/amoozesh/pc را وارد کنید، یک درخواست به دامنه ای که نامش top-gsm.ir است. فرستاده میشود آنگاه سرور صفحه category/amoozesh/pc را می فرستد.
  • کامپیوتری است که یک برنامه ای کامیپوتری را اجرا میکند و کارایی اش همانند مطالبی است که در بالا گفته شد هر کامپیوتری می تواند با نصب نرم افزار سرور به وب سرور تبدیل شود.

در عمل بسیاری از وب سرورها، ویژگیهای زیر را نیز پیاده سازی میکنند:

  • شناسایی: درخواست شناسایی اختیاری قبل از اجازه دسترسی به انواع منابع

نه تنها مفاهیب استاتیک (مفاهیم فایلی که بر روی سیستم فایلی وجود دارد) بلکه مفاهیم دینامیک را با یک یا چند ساختار مانند SCGI,FastCGI,JSP,PHP,ASP,ASP.NE ,SSI, CGI  اداره می کند.

 

ما به شما پیشنهاد میکنیم مقاله اولین چیزی که باید در رابطه با کسب کار اینترنتی بدانید. را در وب سایت ما بخوانید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *