فایل htaccess چیست ؟

نویسنده: رضا رجب دوست
بازدید: 1229 نفر
به روز رسانی:

htaccess یک فایل پیکربندی برای وب سایت هایی است که از سرور آپاچی استفاده می کنند.وقتی این فایل در یکی از پوشه های وب سایت قرار می گیرد، وب سرور آپاچی بررسی می کند که چه دستوراتی در این فایل وجود دارد و بعد طبق این دستورات، آن قسمت از سایت که htaccess در آن قرار دارد را پیکربندی می کند این فایل می تواند برای فعال و یا غیر فعال کردن یک سری از توابع و ویژگی های وب سرور آپاچی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

فایل htaccess  یک فایل ساده اسکی (ASCII) می باشد که می توانید آن را به وسیله نرم افزار های متنی ساده نظیر Notepad و… به وجود آورید. دقت داشته باشید که این فایل دارای هیچ نامی نمی باشتتد و فقط دارای پسوند است که پسوند آن، htaccess می باشتد برای  درست کردن این فایل می توانید فایل متنی خود را که مثلا به صورت test.txt  می باشد، تغییر نام داده و آن را به صورت .htaccess درآورید.

اگر از ویندوز استفاده می کنید و هنگام تغییر نام دادن فایل به .htaccess  پیغام خطایی مبنی بر اینکه  می بایست برای فایل خود نامی را اختیار کنید. دریافت می کنید، فایل را بر روی سرور آپلود کرده و سپس در سرور آن را تغییر نام دهید.

در هنگام استفاده از فایل htaccess  دانستن چهار نکته از اهمیت به سزایی برخور دار است: 

نکته اول: فایل htaccess  را می بایست به صورت ASCII  آپلود کرده و مجوز دسترسی به آن را بر روی ۶۴۴ یا (-rw-r-r-) تنظیم نمایید.

نکته دوم: فایل .htaccess را می توانید به پوشه های مختلفی اعمال نمایید به عنوان مثال اگر آن را بر روی root  آ\لود نمایید، تنظیمات آن به کل وب سایت اعمال خواهد شد و اگر آن را درون پوشه ای نظیر images/ آپلود نمایید، تنظیمات آن به پوشه images و زیرپوشه های آن اعمال خواهد شد. 

نکته سوم: هر htaccess را می بایست درون یک خط تایپ نمایید یعنی در انتهای هر دستور، می بایست یک بار کلید Enter را فشار دهید. 

نکته چهارم: به دلیل آنکه نحوه پیکربندی این فایل مانند پیکربندی فایل اصلی سرور  (httpd.conf) است تصمیمات بر اساس شرایط اخذ می شود البته تمامی امکانات را (httpd.conf) را شامل نمی شود.

 

 ما به شما پیشنهاد میکنیم مقاله آشنایی با وب سرور آپاچی را در وب سایت ما بخوانید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *