چگونه پیش از فروش گوشی اندرویدی اطلاعات را کاملا حذف کنیم؟

نویسنده: فرهاد یوسفی
بازدید: 897 نفر
به روز رسانی:

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قصد فروش گوشی یا تبلت اندرویدی خود را داشته باشید. اما سوال موجود اینجاست که در این شرایط چگونه می‌توان پیش از فروش دستگاه، اطلاعات آن را به شکل کامل و امن حذف کرد و یا حذف اطلاعات اندروید Factory Reset کرد ؟ با موبایل کمک همراه باشید تا روش امن و دقیق انجام این عمل را به شما عزیزان آموزش دهیم.

برخی از افراد دائما در حال تعویض گوشی‌های هوشمند خود هستند و به نوعی معتاد استفاده از گوشی‌های جدید و متنوع شده‌اند. این دسته از افراد به دلیل تعویض زود هنگام گوشی، اطلاعات چندان حائز اهمیتی را در آن ذخیره نمی‌کنند. اما در سمت مقابل برخی دیگر از افراد دیر به دیر نسبت به تعویض گوشی خود اقدام کرده و دستگاه هوشمند آن‌ها به یک منبع اسناد و مدارک تبدیل می‌شود. اغلب ما از این دسته افراد هستیم. با پیشرفتی که تکنولوژی داشته و افزایش کاربردهای دستگاه‌های اندرویدی هم اکنون بسیاری از اقدامات مهم و حائز اهمیت ما توسط این محصولات انجام می‌شود.

به عنوان مثال افراد زیادی بحث‌های تجاری و بیزینسی خود را از طریق اپلیکیشن‌های خاص موبایلی نظیر ایمیل انجام می‌دهند و یا اسکن اسناد و مدارک حائز اهمیتی را در دستگاه خود ذخیره می‌کنند. رد و بدل پول هم با روی کار آمدن تکنولوژی‌های جدید از طریق گوشی‌ها امکانپذیر شده است. حافظه کش مرورگر گوشی یا تبلت شما می‌تواند تمام اطلاعات کارت بانکی نظیر شماره کارت، رمز عبور و … را در خود ذخیره کند و این امر برای سایر اکانت‌های شما هم انجام می‌شود. بنابراین در یک نگاه کلی گوشی‌های هوشمند می‌تواند صندوقچه‌ای از اطلاعات شخصی و حیاتی کاربر باشند. حال اگر قصد فروش این محصولات را داشته باشیم چگونه باید این اطلاعات حائز اهمت را به شکل دقیق و امنی از حافظه دستگاه حذف کنیم؟
حذف امن و کامل اطلاعات از حافظه گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی به شکلی انجام نمی‌شود که اغلب افراد تصور دارند. اغلب کاربران پیش از فروش گوشی یا تبلت اندرویدی خود یک فکتوری ریست (Factory Reset) ساده انجام شده و بلافاصله گوشی هوشمند خود را در اختیار خریدار قرار می‌دهند. اما این عمل به تنهایی امن‌ترین و بهترین روش موجود به منظور حذف کامل اطلاعات شخصی کاربر از حافظه داخلی دستگاه نخواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم که توضیحات بیشتری در رابطه با نحوه عملکرد فکتوری ریست در دستگاه‌های اندرویدی ارائه کرده و به آموزش نحوه حذف کامل اطلاعات از حافظه دستگاه‌های اندرویدی بپردازیم. چنانچه در مورد هر یک از بخش‌ها و موارد شرح داده شده سوالی داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. با موبایل کمک همراه باشید.

فکتوری ریست (Factory Reset) چگونه عمل می‌کند؟

در ابتدا لازم می‌دانیم که با نحوه عملکرد گزینه فکتوری ریست (Factory Reset) در دستگاه‌های اندرویدی اطلاعاتی ارائه کنیم. تصور عموم افراد مبنی بر این موضوع که با اعمال فکتوری ریست (Factory Reset) تمام اطلاعات ذخیره شده در دستگاه حذف می‌شوند از نظر فنی اشتباه است! هنگامی که شما دستگاه خود را فکتوری ریست (Factory Reset) می‌کنید آدرس‌هایی که به دستگاه اجازه ارتباط برقرار کردن با محتوای ذخیره شده در آن را می‌دهند حذف خواهند شد. بنابراین دستگاه قادر به شناسایی اطلاعات ذخیره شده در حافظه داخلی دستگاه نبوده و وضعیت آن را خالی نشان می‌دهد. در این شرایط اگر این آدرس‌های واسط بازیابی شوند، دستگاه بار دیگر قادر به شناسایی محتوای ذخیره شده در حافظه خود خواهد بود.
در همین راستا برنامه‌های پیشرفته‌ای به منظور بازیابی اطلاعات حذف شده در دستگاه‌های اندرویدی ارائه شده‌اند که عملکرد آن‌ها دقیقا به شکلی است که در بخش فوق اشاره داشتیم. این برنامه‌ها در واقع مسیرها و آدرس‌های شناسایی فایل‌های ذخیره شده در دستگاه را بار دیگر احیا می‌کنند و به این صورت منجر به بازیابی فایل‌های حذف شده کاربر می‌شوند. اما پس از فکتوری ریست (Factory Reset) به حافظه داخلی دستگاه اجازه داده می‌شود تا اطلاعات جدید را بر وی اطلاعات پیشین ذخیره کند. با نوشته شدن اطلاعات جدید بر روی اطلاعات قدیمی دیگر امکان بازگرداندن اطلاعت قدیمی وجود نخواهد داشت. دلیل این که اشاره کردیم انجام فکتوری ریست (Factory Reset) و فروش بلافاصله دستگاه‌های اندرویدی ریسک امنیتی به همراه داشته و بهترین روش موجود برای حذف اطلاعات شخصی افراد به شمار نمی‌رود هم همین امر است. حال سوال بعدی اینجاست که چگونه می‌توانیم پیش از فروش دستگاه‌های اندرویدی به طور کامل و امن اطلاعات ذخیره شده در آن را حرف کنیم؟

چگونه اطلاعات دستگاه‌های اندرویدی را غیرقابل بازیابی کنیم؟

به منظور غیرقابل بازیابی کردن اطلاعات حذف شده خود در دستگاه‌های اندرویدی توصیه می‌کنیم که از روش‌های خاصی استفاده کنید. در ادامه به شرح این موارد و روش‌های مورد نظر می‌پردازیم. با انجام این مراحل امکان بازیابی اطلاعات دستگاهتان توسط فرد خریدار یا هر فرد دیگری به صفر می‌رسد.
دو اولین قدم و پیش از انجام فکتوری ریست (Factory Reset) توصیه می‌کنیم که قابلیت Encrypt Data یا رمزنگاری اطلاعات دستگاه را فعال کنید. این قابلیت در سیستم عامل اندروید ارائه شده و با فعال کردن آن کاربر باید با هر بار روشن کردن دستگاه اندرویدی خود رمز عبوری را وارد کند. این قابلیت می‌تواند برای جلوگیری از به سرقت رفتن اطلاعات شما و بازیابی آن‌ها بسیار مفید واقع شود. تصور کنید که قابلیت Encrypt Data دستگاه اندرویدی خود را فعال کرده و سپس آن را فکتوری ریست (Factory Reset) کرده و شخصی فروختید. در این شرایط اگر فرد خریداری با هدف بازیابی اطلاعات شخصی شما وارد عمل شده و در این فرآیند موفق باشد، به محض روشن کردن دستگاه باید رمز عبوری که شما برای این بخش تعیین کرده بودید را ارائه کند. در غیر این صورت وی امکان دسترسی به اطلاعات داخلی دستگاه را نخواهد داشت.

حذف اطلاعات اندروید Factory Reset

اما چگونه می‌توان قابلیت Encrypt Data یا رمزنگاری اطلاعات را در دستگاه‌های اندرویدی فعال کرد؟ انجام این عمل بسیار ساده است اما باید دقت کنید که حتما پیش از انجام آن از شارژ بودن باتری دستگاه اطمینان حاصل نمایید. فرآیند رمزنگاری اطلاعات دستگاهتان با توجه به حجم اطلاعات ذخیره شده در حافظه محصول ممکن است حتی تا چند ساعت هم به طور بیانجامد. بنابراین حتما دقت کنید که پیش از شروع این عمل باتری دستگاه کاملا شارژ باشد. همچنین می‌توانید در حین انجام این فرآیند هم دستگاه اندرویدی خود را به شارژر متصل کنید.
اما گزینه Encrypt Data در کدام مسیر تنظیمات دستگاه‌های اندرویدی قرار دارد؟ مسیر یافتن این گزینه ممکن است در دستگاه‌های مختلف کمی متفاوت باشد اما به طور کلی با طی کردن مسیر زیر می‌توانید به این گزینه دسترسی پیدا کنید:
• وارد بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه شوید.
• گزینه Security را انتخاب کنید.
• حال گزینه Encrypt Data را انتخاب نمایید.
چنانچه با طی کردن مسیر فوق نتوانستید به گزینه Encrypt Data دسترسی پیدا کنید از طریق شماره‌های مجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی دقیق‌تری بخواهید. پس از رمزنگاری اطلاعات دستگاه یا فعال کردن قابلیت Encrypt Data نوبت به اعمال مرحله بعدی افزایش امنیت می‌رسد. این مرحله با نام محافظت از فکتوری ریست یا Factory Reset Protection شناخته می‌شود و بیشتر در شرایطی کاربرد دارد که گوشی شما سرقت شده باشد.

حذف اطلاعات اندروید Factory Reset

با فعال کردن قابلیت FRP هر فردی که قصد داشته باشید دستگاهتان را فکتوری ریست (Factory Reset) کرده و آن را به عنوان یک دستگاه جدید راه‌اندازی کند باید پیش از اعمال این عمل مشخصات و رمز عبور آخرین اکانت گوگل لاگین شده در دستگاه را وارد نماید. کاملا طبیعی است که سارق و فردی سودجو به مشخصات اکانت گوگل شما دسترسی نداشته و بدین صورت قادر راه‌اندازی دستگاه به عنوان یک محصول جدید و سپس بازیابی اطلاعات آن نخواهد بود. قابلیت FRP در اندروید ۵.۰ آب نبات چوبی و نسخه‌های بالاتر آن ارائه شده است. چنانچه در مورد این قابلیت و نحوه فعال سازی و غیر فعال کردن آن سوالی داشتید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان موبایل کمک تماس حاصل کرده و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.
پس از انجام مراحل فوق نوبت به فکتوری ریست (Factory Reset) دستگاه می‌رسد که احتمالا اغلب شما با نحوه انجام آن آشنایی دارید. توصیه می‌کنیم که پیش از انجام این عمل حتما از محتوای دستگاه اندرویدی خود یک فایل بک آپ یا پشتیبان تهیه کنید و سپس نسبت به فکتوری ریست (Factory Reset) کردن محصول اقدام نمایید. به منظور انجام فکتوری ریست کافیست که در دستگاه اندرویدی خود مسیر را طی کنید:

حذف اطلاعات اندروید Factory Reset
• وارد بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه شوید.
• گزینه Backup & reset را انتخاب کنید.
• گزینه Factory data reset را انتخاب کنید.
• حال گزینه Reset Phone را لمس کنید.
با انجام این عمل اطلاعات دستگاهتان تقریبا غیرقابل بازیابی می‌شوند. اگر باز هم تمایل دارید که میزان امنیت موجود را افزایش داده و شانس بازیابی اطلاعات دستگاه اندرویدی خود را به صفر درصد برسانید، می‌توانید از روشی که در ادامه شرح داده می‌شود استفاده کنید.
همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم پس از اعمال فکتوری ریست (Factory Reset)، اطلاعات قدیمی دستگاه تا زمانی قابل بازیابی خواهند بود که اطلاعات جدیدی بر روی حافظه داخلی آن نوشته نشده و اصطلاحا جایگزین اطلاعات پیشین نشده باشد. بنابراین یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن به منظور غیرممکن کردن بازیابی اطلاعات اصلی خود استفاده کنید این است که پس از فکتوری ریست (Factory Reset) کردن دستگاه خود فایل‌ها و اطلاعات غیر مهمی را در حافظه آن کپی نموده و سپس این اطلاعات را حذف کنید. در این شرایط حتی اگر فرد خریدار یا سودجو بتوان اطلاعات حذف شده دستگاه را بازیابی کند هم به اطلاعاتی دست پیدا می‌کند که به هیچ عنوان حائز اهمیت نیستند.
بنابراین پس از اعمال فکتوری ریست (Factory Reset) دستگاه اندرویدی خود را به کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود متصل کنید و فایل‌های غیر حساس نظیر فیلم‌های سینمایی، موسیقی و … را در حافظه داخلی دستگاه کپی کنید. این عمل را تا جایی ادامه دهید که حافظه داخلی دستگاهتان پر شود. در این شرایط این اطلاعت جایگزین محتوای حرف شده پیشین می‌شوند. نهایتا بار دیگر تمام این اطلاعات را از حافظه دستگاه پاک کنید. می‌توانید برای انجام بهتر این عمل یک باری دیگر دستگاه اندرویدی خود را فکتوری ریست (Factory Reset) کنید. بدین صورت امکان بازیابی اطلاعات حساس و اصلی شما از بین می‌رود.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *