روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

نویسنده: فرهاد یوسفی
بازدید: 923 نفر
به روز رسانی:

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند همواره با مشکل اتمام سریع حجم بسته اینترنتی مواجه می‌شوند. اگر شما هم از این دسته از کاربران محسوب هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله اختصاصی را از دست ندهید. در ادامه به معرفی روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای در رابطه با کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

اتمام سریع حجم بسته‌های اینترنتی از دغدغه بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند به شمار می‌رود. از این رو کاربران به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند به طور مداوم اینترنت مصرفی خود را تحت نظر داشته و مصرف حجم اینترنت خود را کاهش دهند. خوشبختانه گوشی های هوشمند امکان مدیریت و بررسی بسته اینترنتی مصرفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش در مقاله‌ای با عنوان “روش های کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندروید” روش‌های کاهش مصرف اینترنت در گوشی های اندرویدی را خدمتتان شرح دادیم. خوشبختانه آیفون ها و آیپدها نیز چنین امکانی را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند. در ادامه مقاله ما همراه باشید تا به معرفی روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون بپردازیم.

بررسی میزان مصرف اینترنت در آیفون

به منظور بررسی میزان مصرف اینترنت در آیفون به بخش Settings مراجعه کرده و گزینه Cellular را انتخاب کنید. بدین ترتیب حجم اینترنت مصرفی شما در قسمت Current Period قابل مشاهده خواهد بود. لازم به ذکر است که میزان حجم اینترنت مصرفی به صورت ماهانه ریست نمی‌شود. بنابراین میزان مصرفی که در این بخش مشاهده می‌کنید، از زمان شروع فعال سازی بسته‌های اینترنتی تا این تاریخ خواهد بود. به منظور ریست این مقدار به قسمت انتهایی صفحه مراجعه کرده و گزینه Reset Statistics را لمس کنید. همچنین در این قسمت آخرین تاریخ ریست کردن اطلاعات این بخش نمایش داده می‌شود.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفوناگر قصد دارید میزان مصرف اینترنت خود را در بازه زمانی مشخص همانند زمان فعال سازی بسته اینترنتی تحت نظر بگیرید، نیاز است تا پس از خرید بسته اینترنتی و فعال سازی آن به بخش Cellular مراجعه کرده و میان مصرف حجم اینترنت را ریست کنید. متاسفانه روشی جهت ریست خودکار این مقدار به صورت ماهانه وجود ندارد. پس از بررسی میزان مصرف اینترنت نوبت به کاهش حجم مصرف اینترنت در آیفون می‌رسد. در ادامه روش‌هایی جهت کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

محدود کردن دسترسی اپلیکیشن ها به اینترنت

شما می‌توانید با مراجعه به بخش Cellular در Settings میزان اینترنتی که توسط اپلیکیشن های نصب شده روی آیفون مصرف می‌شود را مشاهده کنید. حال جهت کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون پیشنهاد می‌کنیم تا از آپدیت خودکار اپلیکیشن‌ها توسط اپ استور جلوگیری کنید. بدین  ترتیب زمانی که از اینترنت سیم کارت استفاده می‌کنید، اپلیکیشن‌ها آپدیت نخواهند شد. بدین منظور به بخش iTunes & App Stores در Settings آیفون خود مراجعه کرده سپس گزینه Use Cellular Data را در حالت غیر فعال قرار دهید.

در صورت استفاده از اپلیکیشن‌های پادکست، می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که قسمت‌های جدید تنها در صورت اتصال به وای فای دانلود شوند. بدین منظور به بخش Podcasts در Settings مراجعه کرده سپس گزینه Only Download on Wi-Fi را فعال کنید.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفونبسیاری از اپلیکیشن ها نظیر فیسبوک از قابلیت پیش فرض جهت حداقل رساندن و بهینه سازی مصرف اینترنت سیم کارت بهره می‌برند. به منظور دسترسی به این قابلیت‌ها باید به قسمت تنظیمات اپلیکیشن مورد نظر خود مراجعه کنید. در صورتی که یک اپلیکیشن شامل چنین قابلیتی نشود، شما می‌توانید مصرف اینترنت آن را از طریق مراجعه به بخش Cellular در Settings محدود کنید. به منظور محدود کردن دسترسی یک اپلیکیشن به اینترنت سیم کارت، اسلایدر قابل مشاهده در کنار نام آن را لمس کرده و در حالت غیر  فعال قرار دهید. بدین ترتیب اپلیکیشن مورد نظر تنها قادر به دسترسی به اینترنت وای فای خواهد بود و نمی‌تواند از اینترنت سیم کارت استفاده کند.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفونهمچنین شما می‌توانید در قسمت انتهایی این صفحه میزان اینترنت مصرفی توسط قابلیت Wi-Fi Assist را مشاهده کنید. این قابلیت در صورت ضعیف بودن اتصال وای فای، اینترنت سیم کارت آیفون را به طور خودکار فعال خواهد کرد. در نظر داشته باشید که قابلیت Wi-Fi Assist می‌تواند حجم اینترنت مصرفی شما را افزایش دهد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم تا در این بخش نسبت به غیر فعال سازی آن اقدام کنید.

غیر فعال سازی آپدیت اپلیکیشن ها در پس زمینه

یکی دیگر از روش‌های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون، غیر فعال سازی آپدیت اپلیکیشن‌ها در پس زمینه است. با انتشار iOS 7 قابلیتی به آیفون‌ها اضافه شد که موجب آن اپلیکیشن ها می‌توانند به طور خودکار در پس زمینه آپدیت شوند. با وجود اینکه چنین قابلیتی کاربردی است، می‌تواند موجب کاهش عمر باتری و افزایش مصرف حجم اینترنت شود. بنابراین با غیر فعال سازی آپدیت اپلیکیشن ها در پس زمینه، اپلیکیشن مورد نظر تنها در صورت اجرا از اینترنت استفاده خواهد کرد و بدین ترتیب مصرف حجم اینترنت کاهش می‌یابد.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفونبه منظور غیر فعال سازی آپدیت اپلیکیشن ها در پس زمینه و کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون به بخش General در Settings مراجعه کرده و گزینه Background App Refresh را لمس کنید. سپس اسلایدر اپلیکیشن مورد نظر خود در حالت غیر فعال قرار دهید. بدین ترتیب اپلیکیشن مورد نظر شما در پس زمینه آپدیت نخواهد شد. حال در صورت تمایل به جلوگیری از آپدیت تمامی اپلیکیشن ها در پس زمینه، در قسمت فوقانی صفحه اسلایدر گزینه Background App Refresh را در حالت غیر فعال قرار دهید.

غیر فعال کردن همگام سازی ایمیل، مخاطبین و تقویم

به طور پیش فرض، ایمیل‌ها، مخاطبین و تقویم در آیفون از طریق اینترنت همگام سازی می‌شوند. غیر فعال سازی چنین قابلیتی از دیگر روش‌های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون به شمار می‌رود. به منظور غیر فعال سازی این قابلیت به بخش Mail در تنظیمات آیفون خود مراجعه کرده و گزینه Accounts را انتخاب کنید. سپس در بخش Fetch New Data روش دریافت ایمیل‌ها و سایر موارد را در حالت Manual قرار دهید. بدین ترتیب ایمیل‌های دریافتی شما به طور خودکار دانلود نخواهد شد و تنها با اجرای اپلیکیشن Mail قادر به دریافت و مشاهده ایمیل‌های جدید خود خواهید بود.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

خاموش کردن موبایل دیتا

یکی دیگر از روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون، خاموش کردن موبایل دیتا است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم هنگامی که اینترنت نیاز ندارید، موبایل دیتا آیفون خود را خاموش کنید. بدین منظور تنها کافیست تا به بخش Cellular در Settings مراجعه کرده و اسلایدر گزینه Cellular Data را در حالت غیر فعال قرار دهید.

روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید دی این مقاله به معرفی روش های کاهش مصرف حجم اینترنت در آیفون پرداختیم. شما می‌توانید با استفاده از روش‌های ذکر شده در فوق مصرف حجم اینترنت آیفون خود را تا حد زیادی کاهش داده و از اتمام پیش از موعد بسته اینترنتی و پرداخت هزینه اضافی برای شارژ مجدد جلوگیری کنید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *