سئو یا Search Engine Optimization چیست ؟

نویسنده: رضا رجب دوست
بازدید: 1132 نفر
به روز رسانی:

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که کلمات معادلی چون SEO یا بهینه سازی موتور جستجو دارد که همگی آنها به یک معنی می باشند و می توان آن را بصورت زیر تعریف نمود:

 

سئو (SEO) یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو، به منظور بهبود عملکرد سایت شما براساس استاندارهای موتورهای جستجو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از این طریق انجام میگیرد.

هداف سئو چیست ؟

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌و‌جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

 

ولی سئو به همین جا ختم نمیشود عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization است که به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. امروزه این مفهوم به Search Experience Optimization تغییر یافته که برابر است با بهینه سازی تجربه کاربری از جستجو، به عبارت دیگر باید برای رضایت کاربر از نتیجه یافت شده نیز اهمیت ویژه ای قایل شویم

 

سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

سئو کلاه سفید  (White Hat SEO):

همان‌طور که از نامش پیداست، هدف در سئو کلاه سفید، رشد اصولی منطبق بر قوانین موتورهای جستجو است. این استراتژی نه تنها باعث جذب بازدید دائمی می‌شود، بلکه به بهتر شدن محیط وب کمک می‌کند. هدف اصلی در سئو کلاه سفید، ارائه محتوای مفید و جذابی است که کاربران بپسندند و نه اینکه صرفا به دنبال کسب جایگاه در موتورهای جستجو باشیم.

سئو کلاه سیاه  (Black Hat SEO):

نام دیگر سئو کلاه سیاه، Spamdexing است. در این روش فرد با آگاهی از قوانین موتورهای جستجو، از آن‌ها سوءاستفاده می‌کند تا با سرعت هرچه تمام‌تر و هرچند موقتی، به جایگاه‌های نخست در نتایج جستجو دست یابد و به قول معروف راه صد ساله را یک شبه طی کند. یا هم سایت توسط هکر، هک شده است، بدون اینکه مدیر سایت متوجه شود و هکر با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه سعی در از بین بردن اعتبار سایت دارد که طبعا در هر دو حالت جستجوگرها به سرعت متوجه شده و نسبت به پنالتی کردن این دسته از سایت‌ها اقدام می‌کنند.

 

ما به شما پیشنهاد میکنیم مقاله فایل htaccess را در وب سایت ما بخوانید.


نظرتان را به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *